December 2020
01 januari 2021 § 5 kommentarer
Årets sista månad blev riktigt bra fotomässigt. Jag hann med ett flertal skogsturer med sköna decemberfärger. Försökte också med att sätta upp matningen på en ny plats, men efter tre veckor utan någon aktivitet att tala om flyttade jag till ett gammalt beprövat ställe. Där blev det snabbt aktivitet. Kanske inbillar jag mig, men det tycks som om fåglarna kände igen mig och visste vad som var på gång. Åtminstone tofsmesen är ju väldigt stationär, så några av individerna är nog desamma som jag umgåtts med tidigare år. Jag hann dock bara med en fågelfotosession. Turligt nog sken solen just den dagen, som råkade vara självaste juldagen.
I år hade jag också äran att få delta i Naturjulkalendern, som är en julkalender där att antal naturfotografer skriver om sitt naturfotoår. Min lucka, 23 december, finns här för den som är intresserad. Jag kan varmt rekommendera samtliga luckor, där finns många fina bilder och andra läsvärda texter. Natursidan är en hemsida som innehåller mycket bra information och nyheter för den som är intresserad av och bryr sig om naturen.
Året avslutades med en tredagars tälttur till Tresticklans nationalpark tillsammans med min dotter. Vädret var väl inte det bästa med i stort sett oavbrutet regn och snö med temperaturer kring nollan. Förutom underställ och strumpor och sovsäckar var de mesta av våra prylar rejält blöta när vi packade ihop tältet för den sista vandringen till bilen på nyårsaftons morgon. Trots allt blev det en fin upplevelse med vandringar i underbara skogar. En skön avslutning på året.
Nu ser jag fram mot ett nytt år och hoppas att det på alla sätt blir bättre än 2020!
Decemberfärger I (Risveden, december 2020)
Decemberfärger II (Risveden, december 2020)
Decemberfärger III (Risveden, december 2020)
Decembergrönska I (Risveden, december 2020)
Decembergrönska II (Risveden, december 2020)
Decembergrönska III (Risveden, december 2020)
Trollboning (Risveden, december 2020)
Decembergräs (Risveden, december 2020)
Talltita (Risveden, juldagen 2020)
Tofsmes (Risveden, juldagen 2020)
Blå morgon (Tresticklans nationalpark, nyårsafton 2020)
Härliga kontraster mellan mjukt grönt och hårt mörkt berg. Talltitan i sin rätta miljö, perfekt återgiven!
Tack för dina rader Hans!
Med vänlig hälsning,
Jukka
Väldigt fina bilder som vanligt!
God fortsättning!
/Skvitt
Tack så mycket och tack detsamma! 😊
Tack!
/Skvitt